10 października – Dzień Zdrowia Psychicznego, w tym roku pod hasłem „Make mental health & well-being for all a global priority” (Uczyń zdrowie psychiczne i dobrostan dla wszystkich, globalnym priorytetem).
Dobrostan i zdrowie psychiczne przenikają się jak taoistyczne energie Yin i Ynag ☯️. Są nierozłaczne.
Wybitny polski psychiatra, prof. Antoni Kępiński w swojej książce „Rytm życia” już pół wieku temu pisał „Możliwe, że dla utrzymania się w granicach tzw. normy trzeba mieć dziś skórę nosorożca”. Bardzo aktualna myśli. Jak żyć w dzisiejszych czasach., aby utrzymać dobrostan …? Czym jest NORMA?
Ta refleksja towarzyszy mi bardzo często. W gabinecie lekarskim jestem powiernikiem historii, które jednoznacznie wskazują na niekorzystny wpływ wydarzeń życiowych i pracy na cierpienie, zdrowie psychiczne i rozwijającą się chorobę. Niepewność życiowa, zachowania szefa, kredyty, przyszłość zawodowa, przyszłość dzieci – znaki zapytania i bywa, że żadnej odpowiedzi. Często ściaganie człowieka w dół w imię dobra firmy, „znormalizowanych” celów.
I mnóstwo pytań, na które każdy szuka odpowiedzi.
Czy wzmożone napięcie to już zaburzenie? Gdzie leży granica między zdrowiem a chorobą? Odpowiedź nie jest prosta, na ostateczną ocenę ma wpływ wiele okoliczności. Z mojego lekarskiego doświadczenia i wcześniejszego, menedżerskiego w korporacjach – u osób aktywnych zawodowo, środowisko pracy ma znaczący wpływ na stan dobrostanu. Wyzwania, stres, cele do osiągnięcia, relacje międzyludzkie, niezdrowa rywalizacja, mobbing – mogą doprowadzić do klinicznej depresji, czy wypalenia.
Misja lekarza psychiatry to także propagowanie zdrowia, edukacja,
profilaktyka. Cieszę się, że mogę dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem w Państwa organizacjach, realizując aktywności psychoedukacyjne. Im więcej rozumiemy, tym skuteczniej możemy sobie pomóc. Możemy tworzyć takie środowisko pracy, które WSPIERA.
💛W Dniu Zdrowia Psychicznego życzę nam wszystkim, abyśmy potrafili wprowadzać w życie taką NORMALNOŚĆ, która będzie łączyć, nie dzielić, która nie będzie ograniczała ludzi, a ludzie nie będą się bali swojego najbliższego otoczenia.
KPI NIE POWINNY BYĆ WAŻNIEJSZE OD CZŁOWIEKA.
Dziękuję bardzo Sylwia Rybak zaproszenie do prowadzenia zajęć na studiach podyplomowych w Wyższej Szkole Bankowej –„Psychologia pozytywna: budowanie dobrostanu i przezwyciężanie kryzysów”. Będę mówił o fizjologicznych podstawach dobrostanu i
psychologii zdrowia. Może się spotkamy?
Przesyłam Państwu zdjęcie obrazu mojego ulubionego malarza, @Zbigniew Kopania. Kiedyś, zdrowiejący pacjent powiedział do mnie: „zauważyłem, jakie mam piękne kwiaty w ogrodzie”… a przecież te kwiaty już wcześniej tam były…
#mentalhealth #zdrowiepsychiczne