📢O ADHD U DOROSŁYCH w ramach Letniej Psychoedukacji – cd!
🔑Kontynuujemy temat, bo wzbudza duże zainteresowanie i potrzebę zrozumienia tego neurorozwojowego zaburzenia, które może utrudniać życie, ale ma też swoje supermoce.
📌ADHD – Zespól nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi
🔔Związany jest z obniżoną aktywnością dopaminową (przede wszystkim) a także noradrenergiczną układu nerwowego, co ma wpływ na działanie licznych obszarów mózgu odpowiedzialnych za koncentrację uwagi, emocje, motywację, działanie pod wpływem impulsów…
🔔Jest to zaburzenie, które pojawia się we wczesnym dzieciństwie, choć bywa, że objawy ocenianie są jako krnąbrność, lenistwo, „myślenie o niebieskich migdałach”, złe zachowanie….
🔔Badania wskazują, że ADHD występuje o 5-10% dzieci oraz 3-5% dorosłych, choć te dane, zbierane przez różne ośrodki idą w górę.
🧨Dorosły z ADHD może mieć trudności z koncentracją uwagi, odczuwać stały wewnętrzny niepokój, konieczność ciągłego bycia w ruchu, działać impulsywnie i bez zastanowienia, popełniać różne drobne błędy, mieć problemy z organizacją pracy i życia.
🔑Współczesna psychologia i psychiatria wie o ADHD coraz więcej i to jest ważne, bo do rozpoznania dochodzi coraz częściej w wieku dorosłym.
📢Diagnoza jest całkiem skomplikowana, wymaga bardzo dobrego wywiadu dotyczącego również wieku dziecięcego (często bierze w nim udział rodzina, bo pacjent nie pamięta dokładnie swoich zachowań w dzieciństwie), badania kwestionariuszowego, spotkania z psychologiem i psychiatrą.
💌Piszę o tym dlatego, że często słyszymy, mówimy -„z moim ADHD”, „ja to mam ADHD”….Sama obserwacja, że jestem bałaganiarzem, albo nie mogę się skoncentrować, to za mało. Dlatego nadużywanie terminu, spłaszcza jego znaczenie medyczne, bo niektórzy zaczynają mówić -taaa, teraz to wszyscy są chorzy ….Warto przyjrzeć się sobie, wiedzieć, jakie mogą być symptomy i …pójść do specjalisty…
👉Na kolejnym spotkaniu wiele podpowiedzi dla osób z ADHD i ich pracodawców.
🍀Jak wykorzystać super moce ADHDowca – jego kreatywność i spontaniczność
👊Jak pomóc sobie lepiej organizować pracę, kontrolować hiperaktywność, rozwinąć koncentrację nad nudnymi zadaniami, uczynić życie lepszym jakościowo?
💛Jak powiedziała psychiatra Kristin Leer, mózg ADHD-owca to mózg łowcy, który daje dodatkowe możliwości.
❤PO PROSTU JESTEŚMY RÓŻNI! Jesteśmy niscy, wysocy, lubimy kawę, herbatę, biegać albo odpoczywać przez nicnierobienie. Nasze mózgi są bardzo indywidualnymi jednostkami i to jest piękne🥰
💗Mózg daje nam wiele możliwości, a psychoedukacja ma podnosić poziom naszej wiedzy, aby go pokochać i mieć szacunek dla odmienności.
👉Zapraszam serdecznie na spotkanie z psycholożką Agnieszka Dryzek ze mną
26 sierpnia/poniedziałek, godz. 16.00-17.00
Link do zapisów:
https://live.evenea.com/936-196-088
ZAPRASZAM!
Żródła:
ADHD-mózg łowcy i inne supermoce – K. Lee
Psychiatria – P. Gałecki, A. Szulc
P. Brudkiewicz – ADHD u dorosłych, mat. Centrum Dobrej Terapii