Wypalenie zawodowe dotyka w wielkim stopniu profesjonalistów, którzy pełnią rolę menedżerską, są więc narażeni na sytuacje emocjonalnie trudne, konfliktowe, niejednoznaczne, co wynika z ich roli szefa – on/ona zarządza nie tylko procesem pracy podwładnych, ale także uczestniczy i często modeluje emocje w zespole.
Ale czy zastanowiłeś się nad osobami, które wspierają inne działy..?
Na przykład analitycy, pracownicy działów HR, customer service, logistyki, asystentki, pracownicy działów administracji… Nie muszą to być wcale menedżerowie.
Pomyśl:
-tacy pracownicy mają wielu wewnętrznych klientów, walczących o uwagę dla SIEBIE
– poddani są bardzo często presji czasowej
-mają ograniczony poziom kontroli sposobu realizacji obowiązków, bo istnieją liczne np. obwarowania prawne, czy proceduralne
-ich priorytety ciągle się zmieniają, tak, jak zmienia się środowisko biznesowe.
Czy zastanowiłeś się pracodawco, że osoby pracujące w tych funkcjach są szczególnie narażone na przewlekły stres i wypalenie zawodowe?
Czy dbasz o takie warunki pracy, aby zminimalizować ryzyko przewlekłego stresu, na przykład poprzez zmianę organizacji pracy, ustalenie jasnych jej reguł, uświadomienie innych pracowników, jak należy korzystać ze wsparcia np. backoffice, aby nie powodować niepotrzebnego chaosu?…