skontaktuj się z nami: +(48) 606 63 63 33 a.pfejfer-buczek@transitiongroup.eu

Dyskusja w mediach o depresji

Ostatnio znowu głośno o depresji. Pojawiają się w przestrzeni publicznej rozmaite informacje, wątpliwości… leczyć depresję, czy nie leczyć? Czy wystarczy sama zmiana wewnętrzna, w sobie, zmiana nastawienia, aby znów być zdrowym?

Jako część swojej misji zawodowej postrzegam przedstawianie prawdziwych informacji na temat zdrowia psychicznego. W sprawie depresji zabierałem głos we wrześniu 2022 r. na łamach tygodnika „Przegląd”, za co dziękuję pani redaktor Dorocie Bartosewicz. Zachęcam do zapoznania się z tym tekstem (link w komentarzu pod artykułem).

 

Mamy aktualnie okoliczności, skłaniające do pilnego zaakcentowania najważniejszych faktów dotyczących depresji.

 

1. Depresja jest chorobą – różni się od zwykłych wahań nastroju i krótkotrwałych reakcji emocjonalnych, będących odpowiedzią na wyzwania życia codziennego. Może mieć przebieg łagodny, umiarkowany i ciężki, może przebiegać z objawami psychotycznymi, może mieć nawrotowy charakter, może powodować (i zazwyczaj powoduje) poczucie ogromnego cierpienia, a osoba dotknięta tą chorobą źle funkcjonuje w pracy, w szkole, w rodzinie. Warto zwrócić uwagę na to, że depresja dotyka również dzieci i młodzież (adolescentów), a najgorszą wiadomością jest to, że MOŻE SKOŃCZYĆ SIĘ SAMOBÓJCZĄ ŚMIERCIĄ. Problem jest zatem bardzo poważny.

 

2. Depresja jest główną przyczyną niepełnosprawności na świecie – na świecie na depresję choruje około 280 milionów ludzi (WHO).

 

3. Nie istnieje jednolite, łatwe i proste wyjaśnienie tzw. patomechanizmu depresji. W badaniach nad przyczynami tej choroby zwraca się uwagę na wieloczynnikowość – uwzględnia się rolę stresu psychospołecznego i hormonów stresu, neuroprzekaźników takich jak serotonina, noradrenalina, dopamina, glutaminian i kwas gamma-aminomasłowy (GABA), obwodów nerwowych, czynników neurotroficznych i rytmu okołodobowego.

 

4. Ludzie chorują na depresję w różny sposób, choroba może mieć różny przebieg – oprócz podstawowych objawów (obniżony nastrój, anhedonia, męczliwość) występuje jeszcze wiele objawów dodatkowych, które mogą układać się w różne konfiguracje i powodować dodatkowe cierpienie, także somatyczne.

 

5. Depresję trzeba leczyć. Leczenie przeciwdepresyjne, w tym podejście psychologiczne (psychoterapia) i biologiczne (farmakoterapia), powinno być dostosowane w zależności od obrazu choroby. Warto jednak podkreślić, że o ile w depresjach o łagodnym nasileniu można pomagać nie wykorzystując farmakoterapii, to w depresjach o nasileniu umiarkowanym i ciężkim, farmakoterapia jest konieczna. W tym miejscu trzeba zauważyć, że leki przeciwdepresyjne również nie działają wszystkie w jednakowy sposób. Działanie leków jest wieloczynnikowe, a najciekawsze odkrycia współczesnej nauki sięgają zagadnień takich jak wpływ na ekspresję genów i neuroplastyczność mózgu.

 

6. Leki przeciwdepresyjne są skuteczne. Skuteczność leków przeciwdepresyjnych, które powodują ustępowanie objawów choroby została wykazana w licznych badaniach naukowych, a leki dobierane są INDYWIDUALNIE każdemu choremu.

 

DEPRESJĘ TRZEBA LECZYĆ. Nie lekceważcie depresji.

Jeśli od przynajmniej 2 tygodni czujesz się przygnębiony/a, nie radzisz sobie z codziennością, ze stresem, nic Ci się nie chce, nic Cię nie interesuje, nie cieszy – zwróć się po pomoc. Jeśli masz wątpliwości, do kogo się zwrócić – zadzwoń na numer 800 70 2222 (telefon dla osób w kryzysie psychicznym). Jest bezpłatny, działa przez całą dobę, 7 dni w tygodniu.

 

https://www.tygodnikprzeglad.pl/depresje-trzeba-leczyc/

Top