Kampania „Wypalenie zawodowe na celowniku” z inicjatywy Związek Przedsiębiorców i Pracodawców / Union of Entrepreneurs and Employers , Angelini Pharma Polska z Partnerami Provident Polska, BAT Poland przebadała
💡ponad 800 specjalistów i 200 menedżerów.
👉To jest interesujące, że więcej pracowników (69%) niż menedżerów (37%) uważało, że dokładnie rozumie, co oznacza ten termin.
Jednocześnie raport wskazał, że dla 20% menedżerów i ponad 25% pracowników #burnoutsyndrome jest tematem wstydliwym.
Dlatego bardzo cieszę się, że Transition Group i Wiktor Z. Buczek MD, MBA mogli brać udział w dyskusjach kampanijnych.
Bardzo jest nam bliski temat #mentalhealth” i @wypaleniezawodowe” w naszych codziennych działaniach #psychoedukacja. Bardzo w to wierzymy, że dokładamy mały kamyczek do ważnej dyskusji i przede wszystkim prewencji.
📢Bardzo chcielibyśmy, aby nie działo się tak, jak napisał Wiktor Z. Buczek MD, MBA w refleksji do Raportu:
„…Kiedy mówimy szczególnie o menedżerach, pamiętajmy, że są to osoby, które często nie okazują słabości, które „dowożą”, które osiągają”. Taka osoba może funkcjonować w wypaleniu zawodowym, a nawet depresji, całymi latami, a jej utrwalone wzorce funkcjonowania potrafią tak bardzo tę depresję maskować, że człowiek swojej choroby nie dostrzega-objawy tłumaczy różnymi okolicznościami, np. przemęczeniem…aż do momentu, kiedy coś „pęknie”-najczęściej rano okazuje się, że świat jest „czarny”, a chora osoba nie ma siły wstać z łóżka”.
📍Bardzo ważna kampania. A rzetelna psychoedukacja dot. #wypaleniezawodowe to konieczność, która nie odpowiada tylko na ciekawość czysto poznawczą, ale która powinna prowokować działania, które mają znaczenie prewencyjne -na poziomie kultury pracy, współpracy zespołowej, przywództwa oraz dbałości własne zdrowie każdego z nas.