skontaktuj się z nami: +(48) 606 63 63 33 a.pfejfer-buczek@transitiongroup.eu

Potęga porażki

🧨Bo sukces ma wielu ojców, a porażka, to wiadomo….

Kasia, zapalona brand managerka, pracuje nad pomysłami pozycjonowania nowego produktu do różnych grup docelowych. Takiego produktu nie ma na rynku. Zrobiła pierwsze testy i jak wytrawny UX designer przygotowała rozwiązanie, które zostało przedstawione grupie docelowej. I co …? Ocena 2/5.

 

 

❌Kasia co Ty wymyśliłaś? Jak mogło tak słabo wyjść? To PORAŻKA, chyba w ogóle tego nie przemyślałaś! I to Ty, z Twoim doświadczeniem…? Ile wydałaś na to testowanie? Zgroza -to mówi „wspierająca” szefowa.

 

 

📢No właśnie -są różne błędy, porażki. Tę opisaną wyżej nazwałabym tzw. inteligentną, według A. Edmondson. Bo to w ogóle naprawdę nie porażka. ….Nowy produkt,. Brak punktu odniesienia, naturalny proces testowania, który wiąże się z błędami. Bo się uczymy, zmieniamy założenia i znowu testujemy.

 

 

🎈”Choć porażka, czy błąd są naturalnymi elementami procesu nauki, to jeśli przyjrzymy się większości organizacji, odkryjemy, że ocena pracowników, definiowanie talentów i estymacja szans na sukces projektu w gruncie rzezy opierają się na założeniu. że im mniej popełnionych błędów tym lepiej.”
🔔Zapraszam Was do zajrzenia do lutowego numeru Personel Plus, w którym piszę o potędze porażek.

 

Są takie porażki, czy błędy, które nie powinny się powtórzyć, szczególnie, jeśli dotyczą spraw związanych z odchyleniem od standardu, czy bezpieczeństwem, Ale im dalej w las projektów, które mają w tożsamość wpisaną innowację, tym bardziej powinniśmy się cieszyć, że popełniamy błędy, bo to znaczy, że odkrywamy nowe pola….uczymy się, wnioskujemy, usprawniamy…

 

👉Jak wg Was podchodzi się do porażek w firmach – analizuje się je pod kątem rozwoju, czy raczej z punktu widzenia kontroli pracownika i oceny jego kompetencji?
📌To ważny aspekt dobrostanu psychicznego, w którym zawiera się poczucie sensu, osobisty rozwój i autonomia. Jeśli nie masz przekonania, że możesz próbować, kluczyć, żeby dojść do celu….to nic nowego nie wymyślisz. Wycofasz się, poczujesz lęk przed działaniem. Stres Cię zmrozi.
Nikomu to się nie opłaca.

 

Analiza porażek i jak się na nich uczyć, w artykule

#dobrostanpsychiczny #mentalwellbeing #mentalhealth

Top