Każda grupa pracowników jest narażona na #wypaleniezawodowe – liderzy biznesu, hr-owcy, specjaliści każdego działu. Wszyscy,
😊Dziękuję za wspólny warsztat z HRBP Grupo Danone. Temat wypalenia wciąż do dalszej dyskusji, ale bardzo ucieszyło mnie, że omawialiśmy teorię opartą na biznesowych przykładach.
💡Parę podpowiedzi do szkoleń prowadzonych przez wewnętrznych trenerów:
📍Segmentacja pracowników pod kątem kategorii pracy. Tzw. ryzyka psychospołeczne, a w tym obciążenie pracą, rytm/czas pracy, sposób pracy, kontrola, relacje, są jednymi z najbardziej istotnych w ocenie zagrożenia wypaleniem zawodowym, ale:
–>inaczej te czynniki oddziałują na pracowników biurowych, inaczej na pracowników produkcji, gdzie dodatkowo dochodzą zagrożenia zdrowia, BHP, etc. – ogromne czynniki stresu + praca zmianowa (niezdrowa z punktu widzenia organizmu).
WNIOSEK – bardzo ważne jest przeanalizowanie różnych grup pracowników, aby dotrzeć do KONKRETNCYH ZAGROŻEŃ. Powiedzieć „za duże obłożenie pracą” to za mało, bo co to oznacza …? I jak można REALNIE to zmienić. … Najpierw musi być dobra analiza procesu pracy (wcale nie trudna!), a wnioski zaczepione w realiach!
📍Segmentacja pracowników pod kątem „cyklu życia” w organizacji ->bardzo duże zagrożeniem tzw. nadmiernym zaangażowaniem mają pracownicy, którzy wchodzą do organizacji, bo oni chcą się wykazać i nie widzą, że mogą się „przepalić”, a także Ci którzy są super ambitni (tu też perfekcjoniści) i chcą się wykazać się przy nowych zadaniach, projektach. Nie widzą zagrożeń. Lider powinien je zauważyć.
💥Wg mnie, rozmowa o wypaleniu zawodowym w sensie organizacyjnym, jeśli ma dotyczyć PROFILAKTYKI, musi wejść głęboko w specyfikę danej organizacji, bo inaczej zrobimy szkolenie, z którego nie wynikną wnioski wdrożeniowe, a przecież o to chodzi.
+ Ci którzy mają dbać o profilaktykę dot. wypalenia zawodowego, musząc dbać o nią w odniesieniu do siebie. A często szewc bez butów chodzi…
Będę w temacie #wypaleniezawodowe na łączach😊
#wypaleniezawodowe #burnoutsyndrom #zdrowiepsychiczne #mentalwellbeing #dobrostanpsychiczny