Otrzymuję wiele pytań w czasie szkoleń dot. #wypaleniezawodowe w organizacjach, na temat zmian od 2022r. w związku z nową edycją ICD (Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych ) -> ICD 11
📍Czy będą od 1 stycznia 2022r. możliwe zwolnienia lekarskie na wypalenie zawodowe?
Wiktor Z. Buczek MD, MBA, psychiatra i partner Transition Group napisał na ten temat dokładną analizę w październiku na swoim profilu LI. Umieszczona jest ona także na naszej stronie www do pobrania (link w komentarzu).
Analiza zawiera kompleksowy opis stanu faktycznego
💡definicję wypalenia zawodowego umieszczoną w nowej edycji ICD (ICD-11). Analiza zmian vs obecnie obowiązujące ICD-10
💡analizę oczekiwanego czasu wejścia w życie w Polsce zapisów ICD-11
💡wnioski dla lekarza -na jakiej podstawie lekarz wypisuje zwolnienie lekarskie /orzeczenie o tymczasowej niezdolności do pracy i co z tego praktycznie wynika
💡wnioski dla organizacji -PROFILAKTYKA !
PODSUMOWANIE:
1.wypalenie zawodowe nie jest chorobą. Zmiana będzie polegać na tym, że definicja syndromu wypalenia zawodowego została uszczegółowiona w ICD-11 i przeniesiona do sekcji „PROBLEMÓW związanych z zatrudnieniem lub bezrobociem”
Wypalenie wg nowego opisu jest wynikiem PRZEWLEKŁEGO STRESU W MIEJSCU PRACY, z którym nie udało się skutecznie poradzić.
2. Lekarz na druku zwolnienia lekarskiego musi wpisać kod CHOROBY . Burn-out nie jest jest klasyfikowany jako STAN CHOROBOWY
3. Nie ma jeszcze polskiej wersji ICD-11, a okres vacatio legis będzie obowiązywał przez 5 lat od 2022 r.
4. Póki co więc, nie ma mowy o zwolnieniu lekarskim „na wypalenie zawodowe” od stycznia 2022 r
5. Niezależnie od powyższych, najważniejszym zadaniem organizacji wspólnie z pracownikiem jest przeciwdziałać pojawieniu się syndromu poprzez kształtowanie właściwego środowiska pracy, zapobieganie stresowi przewlekłemu oraz psychoedukacja na poziomie każdego pracownika.
📢Bardzo zapraszam wszystkich zainteresowanych do pobrania opracowania z naszej strony www (link w komentarzu ). Artykuł znajduje się także na profilu LI Wiktor Z. Buczek MD, MBA /początek października.
Artykuł jest kompleksowy – zawiera analizę z punktu widzenia medycznego, prawnego i przede wszystkim ORGANIZACYJNEGO .
Ważny element strategicznej psychoedukacji.
https://www.transitiongroup.eu/publikacje/
Pozostajemy do dyspozycji w razie pytań!
I działamy dalej z tematem #wypaleniezawodowe
Zapraszamy na warsztaty dot. zapobiegania wyplenia zawodowego!