skontaktuj się z nami: +(48) 606 63 63 33 a.pfejfer-buczek@transitiongroup.eu

Wypalenie zawodowe u lekarzy

Dzisiaj mówiąc o hashtagwypaleniezawodowe, nie mamy na myśli wybranej grupy zawodów. Każdy z nas na skutek działania przewlekłego stresu może wpaść w spiralę wypalenia, jeśli nie zostaną wprowadzone środki zaradcze i to zarówno te, którymi dysponujemy my, ale także środowisko społeczne w którym funkcjonujemy, czy organizacja- kształtując odpowiednio miejsce pracy.
😔Na medycynie nikt nas nie uczył radzenia sobie ze stresem, dbania o higienę pracy, budowania kultury wspólnoty i wsparcia w grupie zawodowej.
Czy coś się zmieniło ? Chyba nie.

 

👉To taki znaleziony cytat z bloga lekarza rezydenta.
„Jestem dopiero na stażu podyplomowym, a już na poważnie zastanawiam się, czy warto dalej brnąć w medycynę. Żadne pieniądze nie zrównoważą tego stresu, płonnej walki z niedomogami systemu, kontaktu z roszczeniowymi pacjentami czy obgadywania przez starszych kolegów”

 

W weekend miałam okazję opowiedzieć o wypaleniu zawodowym dla dużej grupy lekarzy zaproszonych przez Polpharma.
Badania wskazują, że ponad 50% lekarzy zgłasza symptomy wypalenia zawodowego, aż 80% lekarzy poniżej 40 r.z i ponad 70% rezydentów (Polityka Zdrowotna 2022, 2023).

 

📌O ile w pierwszym etapie rozwijającego się wypalenia lekarz jest w stanie, jak każdy inny, wygenerować z siebie dodatkowe siły pomimo zmęczenia – na dodatkowych pacjentów, nieplanowany dyżur, kolejną analizę trudnych klinicznych sytuacji, to kiedy zaczyna się etap drenowania umysłu i ciała przez stres, niestety i chory zaczyna odczuwać i widzieć niepokojące sygnały:
🧨zobojętnienie lekarza na sytuację pacjenta
🧨mniejszą gotowość do poszukiwania nowych rozwiązań
🧨ciągłe zdenerwowanie i brak cierpliwości

 

Chciałoby się powiedzieć – nie poznaję swojego lekarza!

 

📢Ogromnie ważne jest, żeby lekarze korzystali z programów wsparcia w zapobieganiu wypaleniu zawodowemu, uczyli się zarządzania swoim dobrostanem, stresem i emocjami. Małe kroki czynią cuda.

 

💗Dear Polpharma, Wasz udział w tej edukacji jest strzałem w dziesiątkę i pokazuje, że dbanie o klienta, to nie tylko zapewnienie dostępu do wiedzy produktowej, ale także otwieranie oczu na sprawy, które mają ogromny wpływ na zdrowie medyków i ich relacje z pacjentami.
Dziękuje za zaproszenie Anna Robak-Reczek

hashtagwypaleniezawodwe hashtagdobrostanwpracy

Top